SEBE'HALKI

SEBE’ HALKI

34/ Sebe’ -15- Andolsun ki Sebe' kavmi için oturdukları yerde bir ibret vardı. Sağ ve soldan iki bahçe! (onlara): "Rabbinizin rızkından yiyin de O'na şükredin, ne güzel bir belde ve çok bağışlayıcı bir Rab!" (denildi).

16- Fakat onlar (şükürden yüz çevirdiler) bakmadılar. Biz de üzerlerine kükremiş, Arim Selini (*) salıverdik ve o güzelim iki bahçelerini buruk yemişli, ılgınlık ve içinde biraz da sidir(Arabistan kirazı) ağacı bulunan iki harâb bahçeye çevirdik.

17- Bunu onlara nankörlüklerinin cezası yaptık ve Biz hep böyle çok nankör olanları cezalandırırız.

18- Biz onlarla o bereket verdiğimiz memleketler arasında, sırt sırta şehirler meydana getirmiştik. Ve onlar da muntazam gidiş geliş düzenledik. (Onlara): Buralarda gecelerce ve gündüzlerce emniyet içinde gezip yürüyün (dedik).

19- Buna karşı onlar: "Ey Rabbimiz! Seferlerimizin arasını uzaklaştır" dediler ve nefislerine zulmettiler. Biz de onları efsânelere çevirdik ve tamamen didik didik dağıttık. Şüphesiz ki bunda çok şükredecek her sabırlı için elbette ibretler vardır.

20- Yine yemin ederim ki, iblîs onlar hakkındaki zannını hakikaten doğru buldu da içlerinde mü’minlerden ibâret bir gruptan başkası ona uydular.

21- Halbuki iblîs'in onlar üzerinde hiçbir saltanat kudreti yoktu. Fakat Biz âhirete îmânı olanı belli edecek, ondan şüphe içinde bulunandan ayırt edecektik. Öyle ya Rabb'in her şeyi gözetleyendir.

*Arim Seli; arim seli önüne geçilmez sarp sel, yahud Arim denilen seddin seli veya Arim deresinin seli. Ebül’fida; “Bu Seddi Me’rib arzında Sebe’ İbn-i Yeşcûb yapmış ve ona yetmiş kadar çay akıtmış ve uzak vâdilerden selleri celbeylemiş idi”der. (Elmalılı Tefsiri)

-Önce dünyanın ilk barajı sayılan “Arim” ismi üzerinde farklı yorumlarda bulunulmuştur.

a- Barajı meydana getiren ön sed

b- Barajın bulunduğu vâdi

c- Sebe’ yöresi. (Asrın Kur’ân Tefsiri)

Yazar:
Kuranikerim.org
Kategorisi:
S - Ş
Gönderi tarihi: 20-11-2008
1,811 kez okundu
Block title
Block content