Nisa suresinin 127. ayetindeki yetim kadınlar, zayıf çocuklar ve yetimler aynı kişiler midir?

İlgili ayetin meali:

“Kadınlar hakkında senden fetva isterler. De ki: Onlar hakkındaki hükmü Allah size açıklıyor: Haklarını vermeyerek nikâhlamak istediğiniz yetim kadınlarla küçük, zayıf yetim çocukların haklarına dair hükümler size bu kitapta okunup duruyor. Yetimlerin haklarını vermekte tam adaleti gözetin. Yaptığınız her iyiliği, Allah mutlaka bilir”(Nisa, 4/127).

Alimlerin bildirdiğine göre, cahiliye dönemindeki insanlar, yetim kadınlara haksızlık ediyorlardı.

Ona bakan kişi eğer onunla evlenmek isterse, başka kadınlara verdiği mehirin çok azını verir veya hiç vermezdi. 

Bazen de sırf malına göz diktiği için onunla evlenir ve malını -âdeta- gasp ederdi. 

Şayet onu güzel bulmayıp evlenmek istemediği zaman, malını başkasına kaptırmamak için onun başkasıyla evlenmesine engel oluyordu.

Bir de cahiliye döneminin gaddar adetlerinden biri de mirası büyükler bölüşür, küçük yaştaki çocuklara miras vermezlerdi. 

Müslümanlar bu konuları peygamber efendimize sorunca bu ayet nazil oldu.

İşte bu ayette, yetim kadınlar ile zayıf/çocuk yaştaki yetimlerin haklarına dair hüküm verilmiştir. (bk. Razî, Kurtubî, Ebu’s-Suud, ilgili ayetin tefsiri)

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategorisi:
Soru ve Cevaplar
Gönderi tarihi: 27-12-2013
1,885 kez okundu
Bu Kategorideki Diğer Yazılar
  1. Nahl Suresi 32. ayette: "(Onlar,) meleklerin, "Size selâm olsun. Yapmış olduğunuz (iyi) işlere karşılık cennete girin" diyerek tertemiz olarak canlarını aldıkları kimselerdir." buyuruluyor. Burada "melekler" deniyor, can alan melek kaç tanedir?

  2. Fatıma Mushafı nedir? Böyle bir şey var mıdır; varsa da bu nasıl mümkün olabilir?

  3. “(Kurtuluş) ne sizin kuruntularınıza, ne de Ehl-i kitab’ın kuruntularına göre olacaktır” (Nisa 123) ayetinde geçen “siz” den maksat Müslümanlar mıdır?

  4. "Muhakkak ki muttakîler cennetlerde ve ırmakların başındadırlar. Doğruluk makamında güçlü bir hükümdarın katındadırlar" (Kamer 54; 54-55) Ayetlerin manasını açıklar mısınız?

  5. Namaz kaç vakittir? Nur Suresi 58. ayette namazın üç vakit olduğu ifade edilmiyor mu? "Ey inananlar, emriniz altında çalışanlar ve sizden henüz erginliğe ermemiş olanlar üç kez izin almalıdırlar: Sabah namazından önce, öğle vaktinde dinlenmek için..."

  6. “Biz onu mutlaka yakacağız, sonra darmadağın edip denizde savuracağız." (Taha, 97) ayetine göre, Altın buzağının eriyip yok olması ve küllerinin denize savrulması mümkün müdür?

  7. Kur'an-ı Kerim ayetlerinin bir ksımının günümüzde uygulanamayacağı söylenmektedir. Bu konuda nasıl düşünmeliyiz?

  8. Meryem suresinin 71. ayeti kerimesinde cehennem için "içinizden oraya girmeyecek kimse kalmayacak" buyruluyor. Müminler dahi girecek mi?

  9. Madem ki şahit getiremediler, onlar Allah katında yalancılardır (Nur 13), ayetine göre yalancı şahit getirselerdi, doğru mu söylemiş olacaklardı?

  10. Abese suresinin 15-16. ayetlerinde "erdemli katipler"in Kuran'ı yazmasından mı bahsedilmektedir? Ayetlerde kastedilen mana nedir?

Block title
Block content
yavuz (doğrulanmadı)

ALLAHIM bütün müslüman alemini vr ben her ne iş yapacak olrsak senin emir ettiğin ayetlerlede dile getirdiğin biz müslüman kullarına nasıp eyle amin.