HZ.MUHAMMED(ALEYHİSSELAM)'IN HANIMLARI

33:28. Ey Peygamber! Hanımlarına de ki, 'Eğer dünya hayatını ve onun süsünü istiyorsanız, gelin size mut'a vereyim ve sizi güzelce bırakayım.'
33:29. 'Eğer Allâh'ı, Resûlünü ve âhiret yurdunu istiyorsanız, bilin ki Allâh içinizden iyilik yapanlara büyük bir mükâfat hazırlamıştır.'
33:30. Ey Peygamber'in hanımları! İçinizden kim apaçık bir çirkinlik yaparsa onun cezâsı iki kat verilir. Bu Allâh'a göre kolaydır.
33:31. İçinizden kim Allâh'a ve Resûlüne itaat eder ve sâlih bir amel işlerse, ona mükafatını iki kat veririz. Biz ona bereketli bir rızık hazırlamışızdır.
33:32. Ey Peygamber'in hanımları! Siz, kadınlardan herhangi biri gibi değilsiniz. Eğer Allâh'a karşı gelmekten sakınıyorsanız (erkeklerle konuşurken) sözü yumuşak bir eda ile söylemeyin ki kalbinde hastalık (kötü niyet) olan kimse ümide kapılmasın. Güzel (ve doğru) söz söyleyin.
33:33. Evlerinizde oturun. Önceki câhiliye dönemi kadınlarının açılıp saçıldığı gibi siz de açılıp saçılmayın. Namazı kılın, zekâtı verin. Allâh'a ve Resûlüne itaat edin. Ey Peygamberin ev halkı! Allâh sizden ancak günah kirini gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor.
33:34. Siz evlerinizde okunan Allâh'ın âyetlerini ve hikmeti hatırlayın. Şüphesiz Allâh en gizli şeyi bilendir, hakkıyla haberdardır.
66:3. Hani peygamber eşlerinden birine, gizli bir söz söylemişti. Fakat eşi o sözü (başkasına) haber verip Allâh da bunu peygambere bildirince, peygamber bunun bir kısmını bildirmiş, bir kısmından da vazgeçmişti. Peygamber bunu ona (sırrı açıklayan eşine) haber verince o, 'Bunu sana kim bildirdi?' dedi. Peygamber, 'Bunu bana, hakkıyla bilen ve hakkıyla haberdar olan Allâh haber verdi' dedi.
66:4. (Ey peygamber'in eşleri!) Eğer siz ikiniz Allâh'a tövbe ederseniz, ne iyi. Çünkü kalpleriniz kaydı. Eğer Peygamber'e karşı birbirinize arka çıkarsanız bilin ki Allâh onun yardımcısıdır, Cebrail de, sâlih mü'minler de. Bunlardan sonra melekler de ona arka çıkarlar.
66:5. Eğer o sizi boşarsa Rabbi ona, sizden daha hayırlı, müslüman, inanan, sebatla itaat eden, tövbe eden, ibadet eden, oruç tutan, dul ve bakire eşler verebilir.

Yazar:
Kuranikerim.org
Kategorisi:
P
Gönderi tarihi: 20-11-2008
2,599 kez okundu
Block title
Block content