ŞÂHİTLİĞİN GEREKLİLİĞİ

2/ EL-BAKARA -283- Eğer yolculukta olur da bir yazıcı bulamazsanız, o zaman alınmış rehinler yeterlidir. Eğer birbirinize güvenirseniz kendisine güvenilen kimse emânetini (borcunu) ödesin ve Rabbi ALLÂH'dan sakınsın. Bir de şâhidliği gizlemeyin. Kim şâhidliği gizlerse şüphesiz onun kalbi günâhkârdır. ALLÂH yaptıklarınızı hakkıyla bilendir.
4/ EN-NİSÂ -135- Ey îmân edenler! Kendiniz, ana babanız ve en yakınlarınızın aleyhine de olsa ALLÂH için şâhidlik yaparak adâleti titizlikle ayakta tutan kimseler olun. (Şâhidlik ettikleriniz) zengin veyâ fakîr de olsalar (adâletten ayrılmayın). Çünkü ALLÂH ikisine de daha yakındır. (Onları sizden çok kayırır.) Öyle ise adâleti yerine getirmede nefsinize uymayın. Eğer (şâhidlik ederken gerçeği) çarpıtırsanız veyâ (şâhidlikten) çekinirseniz (bilin ki) şüphesiz ALLÂH yaptıklarınızdan hakkıyla haberdârdır.
5/ EL-MÂİDE -106- Ey îmân edenler! Birinizin ölümü yaklaştığı zaman vasiyyet sırasında aranızda şâhidlik (edecek olanlar) sizden adâletli iki kişidir. Yâhûd; seferde olup da başınıza ölüm musîbeti gelirse, sizin dışınızdan başka iki kişi şâhidlik eder. Eğer şüphe ederseniz, onları namazdan sonra alıkorsunuz da ALLÂH adına, 'Akrabâ da olsa, şâhidliğimizi hiçbir karşılığa değişmeyiz. ALLÂH için yaptığımız şâhidliği gizlemeyiz. Gizlediğimiz takdirde şüphesiz günâhkârlardan oluruz' diye yemîn ederler.
108- Bu (usûl), şâhidliği lâyıkıyla yerine getirmeleri ve yeminlerinden sonra başka yeminlere başvurulacağından endîşe etmelerini sağlamak için en uygun çâredir. ALLÂH'a karşı gelmekten sakının ve dinleyin. ALLÂH fâsık toplumu doğruya iletmez.

Yazar:
Kuranikerim.org
Kategorisi:
S - Ş
Gönderi tarihi: 20-11-2008
1,494 kez okundu
Block title
Block content