Kuran-ı Kerimin mucize olduğunu ve bir harfinin dahi değiştirilemeyeceğini nasıl izah edersiniz?

Bilindiği gibi kelimeler manalara, edebî sanatlara zarf olurlar. Esas olan manadır, sanattır. Hepimiz Türkçe bildiğimiz halde kendi öz dilimizle yazılmış bir edebî şaheserin benzerini niçin yazamıyoruz. Demek ki, hüner kelimelerde değil onu çok iyi kullanan ediplerin ilminde, sanatındadır. Arapça'nın Kur'an hakikatlerinin ifadesinde müstesna bir özelliği vardır. Özelikle kalp ve his alemine ait kelimeler onda çok zengindir.

Bununla birlikte hiçbir Arap edibi de Kur'ana misil getirememiştir. Zira, Kur'anda Arapça'nın çok ötesinde bir kutsiyet vardır. Taklit edilemeyen, işte o kutsiyettir. Bu ise, Kur'anın Allah kelamı olmasında saklıdır. Belağat ilminin dahileri bu manayı çok iyi kavramışlar, bundan da öte tatmışlar, zevk etmişlerdir. Biz ise aynı manayı Allah'ın bir diğer kitabı olan Kâinat kitabından misaller getirmekle bir derece anlayabiliyoruz.

Elementler birer harf kabul edilirse, bu elementlerden insanlar bir takım eserler yaparlar. Allah ise aynı elementlerden insan yapar, hayvan yapar, ağaç yapar. İşte burada elementler ötesi bir ilahi sanat, bir ilahi kudret ve irade söz konusudur. İşte taklit edilemeyen de budur.

 

Yazar:
Prof.Dr. Alaaddin Başar
Kategorisi:
Soru ve Cevaplar
Gönderi tarihi: 09-04-2006
50,357 kez okundu
Bu Kategorideki Diğer Yazılar
  1. Nahl Suresi 32. ayette: "(Onlar,) meleklerin, "Size selâm olsun. Yapmış olduğunuz (iyi) işlere karşılık cennete girin" diyerek tertemiz olarak canlarını aldıkları kimselerdir." buyuruluyor. Burada "melekler" deniyor, can alan melek kaç tanedir?

  2. Fatıma Mushafı nedir? Böyle bir şey var mıdır; varsa da bu nasıl mümkün olabilir?

  3. “(Kurtuluş) ne sizin kuruntularınıza, ne de Ehl-i kitab’ın kuruntularına göre olacaktır” (Nisa 123) ayetinde geçen “siz” den maksat Müslümanlar mıdır?

  4. "Muhakkak ki muttakîler cennetlerde ve ırmakların başındadırlar. Doğruluk makamında güçlü bir hükümdarın katındadırlar" (Kamer 54; 54-55) Ayetlerin manasını açıklar mısınız?

  5. Namaz kaç vakittir? Nur Suresi 58. ayette namazın üç vakit olduğu ifade edilmiyor mu? "Ey inananlar, emriniz altında çalışanlar ve sizden henüz erginliğe ermemiş olanlar üç kez izin almalıdırlar: Sabah namazından önce, öğle vaktinde dinlenmek için..."

  6. “Biz onu mutlaka yakacağız, sonra darmadağın edip denizde savuracağız." (Taha, 97) ayetine göre, Altın buzağının eriyip yok olması ve küllerinin denize savrulması mümkün müdür?

  7. Kur'an-ı Kerim ayetlerinin bir ksımının günümüzde uygulanamayacağı söylenmektedir. Bu konuda nasıl düşünmeliyiz?

  8. Meryem suresinin 71. ayeti kerimesinde cehennem için "içinizden oraya girmeyecek kimse kalmayacak" buyruluyor. Müminler dahi girecek mi?

  9. Madem ki şahit getiremediler, onlar Allah katında yalancılardır (Nur 13), ayetine göre yalancı şahit getirselerdi, doğru mu söylemiş olacaklardı?

  10. Abese suresinin 15-16. ayetlerinde "erdemli katipler"in Kuran'ı yazmasından mı bahsedilmektedir? Ayetlerde kastedilen mana nedir?

Block title
Block content
bir garip yolcu (doğrulanmadı)

gerçektende çok doğru hocam teşekkürler Allah'a emanet olunuz.

SUMEYYE (doğrulanmadı)

COK GUZEL ALLAH SIZLERDEN RAZI OLSUN

TÜRKAN (doğrulanmadı)

ALLAH RAZI OLSUN, SİTE MÜKEMMEL, VE BU SORUYA VERİLEN CEVAPTA ÇOK GÜZEL... RABBİM BİZİ DİN KARDEŞLERİMİZ İLE BERABER YOLUNDA AYIRMASIN İNŞAALLAH...

Konuk (doğrulanmadı)

VERİLEN CEVAP İÇLER ACISI BU SORU KURAN IŞIĞINDA CEVAPLANMALIYDI ŞU AYETLERLE EY RASULÜM VE İMAN EDENLER BU KURAN I BİZ İNDİRDİK BİZ KORUYACAĞİZ VE BİR BENZERİNİ GETİRSİNLERDE GÖRELİM MEALİNDEKİ AYTLER İŞİĞİNDA:

uğur (doğrulanmadı)

allah böyle bilgili okumuş kardeşlerimizi dayım eylesın kı islamiyet dahada aydınlansın allah hepinizden razı olsun

sercan67 (doğrulanmadı)

ALLAH RAZI OLSUN VE SIZIN SAYENIZDE DINIMIZI DAHA GUZEL VE BENIM GIBI KURANI ZAYIF OLANA COK IYI GELIYOR VE KURAN HER HAFRI INSANA COK GUZEL VE OKUYAN HOCALRIMIZDAN DA ALLAH OLANLARDAN RAZI OLSUN HERSEY ICIN TESEKKUR EDER VE DINIMIZI ALLAH GUZEL YASAMINIZA VESILE KILSIN VE ALLAHA KUL OLMAYI NASIP ETSIN VE ONUN EN SEVDIGI PEYGAMBER EFENDIMIZIN YOLUNDAN GITMESINI NASIP ETSIN KARDESLERIM ALLAHA EMANET OLUN ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN AMİNNN...

farko (doğrulanmadı)

size cokkkk tesekur ederim sizin icin ben kuran okuyom bilgisayar da

kadir solmaz (doğrulanmadı)

cevabınızı ve vermiş olduğunuz örnekleri hiç beğenmedim. cevaplarınız daha aydınlatıcı olursa . saygılar.

duygu naz (doğrulanmadı)

çok güzel bence kuran okumakta güzel eğer kuran okursak ALLAH bize her zaman yardımcı olur bence ALLAHa inanmalı ve kuran ookumalıyız :d:d:d

halime (doğrulanmadı)

çooooooooooooooook güzel

Cabir (doğrulanmadı)

Hocam değerli cevaplarınızdan,bizi aydınlatmanızdan ötürü, Allah sizden razı olsun..

mursel (doğrulanmadı)

size çok teşekkürlerimi sunarım sizin sayeniz de kuranı hıtım ettim

hatıce (doğrulanmadı)

kuran cok güzel ve daıma okunmalıdır hıc bırakılmamalıdır.

emir (doğrulanmadı)

Çünkü allah cc ogünden bu güne kuran-ı kerimin bir harfinin bile değişemiyeceğini ve değişmeyeceğini söylemişitir onun için kuran-ı kerim birr harfi bile değiştirilmez

kasım (doğrulanmadı)

kuranda kelimelerin dizilişi hatta cümlelerin dizilişinde bile hikmetler vardır her asır yeni yeni anlamlar bile çıkarılıyor

saliha (doğrulanmadı)

Çok ama çok doğru

MUSTAFA (doğrulanmadı)

ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN...NE GÜZEL YORUMLAMIŞSINIZ...AĞZINIZA SAĞLIK...VE HAMDOLSUN KURAN-I KERİME...

Kenan Güler (doğrulanmadı)

Bununla ilgili yapılan bilimsel çalışmalar var. En son yapılan bilimsel çalışma eski Diyanet İşleri Başkanımız Dr. Tayyar ALTIKULAÇ tarafından yapılmıştır. Bu çalışmaya göre asr-ı saadet devrinden kalan yazılı bir Kuran-ı Kerim ile günümüz matbaasında basılmış Kuran-ı Kerim karşılaştırılmış ve 14 asır öncesindeki ile tıpa tıp aynı olduğu dünya gözü ile bilimsel olarak kayıt altına alınmıştır. Bu araştırma sonucu yakın bir zamanda gazetelerde yayınlanmıştı.

Muhammed (doğrulanmadı)

Sizin sitenize giriyorum kuranı daha fazla örendim sizin sayenizde daha 14 yaşında bir çocuhum bu siteyi yapanlardan allah razı olsun :)

ceren (doğrulanmadı)

Allah'ın selamı üzerinize olsun. Doğrusu Allah tarafından korunan bu okuyuşu kimse değiştiremez. Buna kimsenin gücü yetmez. Allah bunu ayetleriyle de desteklemiştir.
Kovulmuş Şeytandan Allah'a sığınırım.Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.
18/1. Hamd, kuluna Kitab’ı (Kur’an’ı) indiren ve onda hiçbir eğrilik yapmayan Allah’a mahsustur.
39/28. Biz onu, Allah’a karşı gelmekten sakınsınlar diye hiçbir eğriliği bulunmayan Arapça bir Kur’an olarak indirdik
41/41. Kur’an kendilerine geldiğinde onu inkâr edenler mutlaka cezalarını göreceklerdir. Şüphesiz o, çok değerli ve sağlam bir kitaptır.
41/42. Ona ne önünden ne de ardından batıl gelemez. O, hüküm ve hikmet sahibi, övülmeye lâyık olan Allah tarafından indirilmiştir.
41/43. Sana ancak, senden önceki peygamberlere söylenenler söylenmektedir. Hiç şüphesiz senin Rabbin hem bağışlama sahibidir, hem de elem dolu bir azap sahibidir.
3/95. De ki: “Allah, doğru söylemiştir. Öyle ise hakka yönelen İbrahim’in dinine uyun. O, Allah’a ortak koşanlardan değildi.”

Genede sizlerden de Allah razı olsun.Ama eğer ki dininiz hakkında bir cevap ararsanız, size tavsiyem cevabı Rabbinizden size indirilende arayın.O en güzel şekilde açıklamıştır ve açıklamadığından da geçmiştir.

berensu yüksel (doğrulanmadı)

ÇOK GÜZEL BAYILMANIN ÖTESİNDE YANİ