İkinci Ders (Nun'u sakin ve Tenvin)

Nun'u Sakin ve Tenvin'in Hükümleri

İzhar: Cezimli nundan (نْ) sonra aşağıda görülen 6 boğaz harflerinden birisi gelirse, o zaman cezimli Nunu Gizleme olmadan normal ve açık bir halde okuruz.

İdğam: (şeddeli okuma): Cezimli nun (نْ) veya Tenvinden sonra aşağıda görülen 6 harften birisi gelirse, o zaman cezimli Nunu kendinden sonra gelen harfin içine tamamen koyarak o harfi de genizimizden çıkardığımız ğunne sesi ile veya ğunnesız şeddeleyerek okuruz.

İklab (م'e dönüştürüp okuma): İklab, bir şeyi dönüştürme veya çevirme manalarına gelir. Burada ise, Cezimli nun (ن) veya Tenvinden sonra sadece ب harfi gelirse, o zaman cezimli Nunu, م olarak genizimizden çıkardığımız ğunne sesi ile beraber okuruz.

İhfa (Gizleme): Cezimli nun (نْ) veya Tenvinden sonra aşağıda görülen 15 harften birisi gelirse, o zaman cezimli Nunu kendinden sonra gelen harfi gizleyerek genizimizden çıkardığımız ğunne sesi ile beraber okuruz.
Yazar:
Kuranikerim.org
Kategorisi:
Tecvid ilmi
Gönderi tarihi: 08-04-2008
81,981 kez okundu
Block title
Block content
ahmet (doğrulanmadı)

bu siteyi hazırlayanlardan ALLAH razı olsunben çok istifade ediyorum . kur,anı kerim öğrenmek isteyenlere tavsiye edrim,

murat kaya (doğrulanmadı)

Allah bu siteyi yapandan,,yazandan,,bilgilendirenden razi olsun

HAKAN (doğrulanmadı)

ALLAH RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL BİLGİLER VAR BİR RİCAMIZ DAHA OLLACAK ARRAPCADA EKLERSENİZ İYİ OLUR

Coşkun (doğrulanmadı)

Tecvid yazıları herhalde bir metinden taranarak bilgisayara aktarılmış. Harfler/harekeler net gözükmüyor/okunmuyor. Aslında bilgisayar hattı ile yazılıp aktarılsa daha güzel olur.

Yaptığınız çalışmalar için teşekkür ederiz.