Tertil

Bir şeyi güzel, düzgün ve tertip ile kusursuz bir şekilde açık açık, hakkını vererek açıklamaktır.

Kur'ân'ın tertili de böyle her harfinin, edasının, tertibinin, mânâsının hakkını doyura doyura vererek okunmasıdır.

Burada رَتِّلِ emrinden sonra تَرْتِيلاً mastarıyla vurgu yapılması da bu tertîlin en güzel şekilde olmasının arandığını gösterir.

Bir söz aslında ne kadar güzel olursa olsun gereği gibi güzel okunmayınca güzelliği kalmaz. Güzel okumasını bilmeyenler güzel sözleri berbat ederler. Sözün tertîl ile güzel söylenmesi ve okunması ise sade ses güzelliği ile gelişi güzel eze büze şarkı gibi okumak, saz teli gibi sade ses üzerinde yürümek kabilinden bir musikî işi değildir.

Kelimelerin dizilişinin mânâ ile uyum sağlaması ve dilin fesahat ve belagatı hakkıyla gözetilerek ruhî ve manevî bir uygunlukla, yerine göre şiddetli, yerine göre yumuşak, yerine göre uzun, yerine göre kısa okuma, yerine göre Ğunne, yerine göre izhar, yerine göre ihfa, yerine göre iklâb, yerine göre vasıl, yerine göre sekit veya vakıf; kısacası bütün maksat, mânâyı duymak ve mümkün olduğu kadar duyurmak olmak üzere Tecvid ile okuma işidir.

Bunun için Kur'ân okurken Tertil ve Tecvid gerekir. Tecvid de, kaf çatlatmak derdiyle, çatlatmaktaki mânâyı kaybetmek değildir.

Yazar:
Kuranikerim.org
Kategorisi:
Tecvid ilmi
Gönderi tarihi: 08-04-2008
68,576 kez okundu
Block title
Block content
MUALLA (doğrulanmadı)

buraya kadar bütün derslerinizi tek tek inceledim hatalarımı düzeltmeye noksanlarımı tamamlamaya çalıştım.Allah emeği geçenlerden dezizlerin kumlaarının sayısınca razı olsun.

kuran-ikerim.org (doğrulanmadı)

Bizim için bu mesajdan daha büyük hiçbir mükafat olamaz. Allah sizlerden de razı olsun.

mahmut Turgut Sağer (doğrulanmadı)

Allah razı olsun çok faydalanıyorum.

busradoganbd (doğrulanmadı)

Allah razı olsun böyle siteler çoğalır inşallah :)

emre (doğrulanmadı)

güzel ve anlayışlı

özge (doğrulanmadı)

çok güzeldi dinlemeyenlere tavsiye ederm

Mustafa Yücel Kaya (doğrulanmadı)

Öncelikle Allah sizden razı olsun Kendi belirlediğimiz zamanda istediğimiz vakitte çalışarak Kuranı öğrenmeye yardımcı oldunuz fakat bazı yerlerde açıklamalar yetersiz gibi kalıyor açıklamalar sadece yazıyla yapılıyor seslendirilmediği için tam anlaşılamıyor saygılarımla

Nursenem Atıcı (doğrulanmadı)

Bu siteyi kuran kişilere çok teşekkür ediorum. Bu site bilemediğim kuran yazıları için süper bir site. SİZLERE ÇOOOK TEŞEKKÜR EDİYORUM..

yunus (doğrulanmadı)

çok güzel