409. DERS (Kevser Suresi)

1- إِنَّا أَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ “Muhakkak biz sana Kevser’i verdik.”

Kevser; ilimden, amelden, dünya ve ahiret şerefinden ziyade pay demektir. Hz. Peygamberden nakledilen bir rivayete göre ise şöyle bildirilir:

Kevser, Rabbimin bana vaat ettiği cennette bir nehirdir. Onda çok hayır vardır. Baldan daha tatlı, sütten daha beyaz, kardan daha soğuk ve tereyağından daha yumuşaktır. Bu nehrin iki kenarı zeberceddendir. Bu nehirden içmek için hazırlanan kaplar gümüştendir. Ondan içen kimse, bir daha susuzluk çekmez.”

Ayrıca, Kevserin,

-Cennette bir havuz olduğu;

- Hz. Peygamberin evlat ve etbaının çokluğunu ifade ettiği;

-Ümmetinin âlimlerine işaret ettiği,

-Veya bundan muradın Kur’an-ı Kerim olduğu da söylenmiştir.

 

2- فَصَلِّ لِرَبِّكَ “Öyleyse Rabb’in için namaz kıl.”

Ey peygamber! Namazdan gafil olan, onu kılsa bile riya ile kılan kimselerin hilafına Sen o namazı Allahın nimetlerine bir şükür olarak kılmaya devam et. Çünkü namaz, şükrün bütün kısımlarını cem eder, kendinde toplar.

وَانْحَرْ “Ve kurban kes.”

Ve ayrıca Arabların mallarının en hayırlısı olan develerden, Allah için kurban olarak kes ve muhtaçlara dağıt. Böyle yaparak o muhtaç olan kimseleri itip kakan ve onlara yardıma engel olanlara muhalefetini göster.

Sûre, bir önceki Maun sûresine mukabele gibidir.

Bu sûredeki namaz, Bayram namazı ve hayvan kesmek de kurban şeklinde tefsir edilmiştir.

 

3- إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ “Muhakkak ki asıl ebter olan, sana buğz edendir.”

Allaha olan buğzundan dolayı sana buğzeden kimse var ya, asıl ebter işte odur, nesli kesiktir. Onun ne nesli devam eder ne de güzel bir şekilde anılır. Ama sana gelince, kıyamete kadar neslin devam eder, hayırla yâd edilirsin, üstün oluşunun eserleri hiç kesilmez. Ahirette ise Senin için vasfedilemiyecek kadar güzel şeyler olacaktır.

Hz. Peygamber şöyle buyurur:

“Kim Kevser sûresini okusa, Allah ona Cennetteki her bir nehirden içirir. Kulların Allaha yakınlık için kurbanda kestikleri kurban sayısınca ona haseneler yazar.

Yazar:
Prof.Dr. Şadi Eren
Kategorisi:
108. Kevser
Gönderi tarihi: 17-04-2014
2,232 kez okundu
Bu Kategorideki Diğer Yazılar
Block title
Block content