ZIHAR

Açıklama: 1. 'Zıhâr', bir kimsenin eşine, 'Sen bana anamın sırtı gibisin' demek sûretiyle onu kendisine haram kılması demektir. Câhiliye döneminde zıhar yapmak, kadını kocasına ebediyen haram kılardı. İslâm ise kefaret uygulamasıyla bu haramlığın ortadan kalkacağı hükmünü getirdi. Kefaret uygulamasının nasıl yapılacağı Mücâdele sûresinin 2.4. âyetlerinde açıklanmaktadır.DİYÂNET MEÂLİ ÂLİSİ
33:4. Allâh bir adam için içinde iki kalb yapmamıştır. Kendilerinden zıhar yaptığınız eşlerinizi analarınız kılmamıştır. Evlatlıklarınızı da oğullarınız kılmamıştır. O sizin ağzınızdaki lafınızdır. Allâh ise hakkı söylüyor ve doğru yolu gösteriyor.
58:1. Kocası hakkında seninle tartışan ve Allâh'a şikâyette bulunan kadının sözünü Allâh işitmiştir. Allâh, sizin konuşmanızı işitir. Çünkü Allâh, işitendir, bilendir.
58:2. İçinizde zıhâr yapanların kadınları, onların anaları değildir. Onların anaları ancak kendilerini doğuran kadındır. Şüphesiz onlar çirkin ve yalan bir laf söylüyorlar. Kuşkusuz Allâh, affedici, bağışlayıcıdır.
58:3. Kadınlardan zıhâr ile ayrılmak isteyip de sonra söylediklerinden dönenlerin, karılarıyla temas etmeden önce bir köleyi hürriyete kavuşturmaları gerekir. Size öğütlenen budur. Allâh, yaptıklarınızdan haberi olandır.
58:4. Buna imkân bulamayan kimse, temas etmeden önce aralıksız olarak iki ay oruç tutmalıdır. Buna da gücü yetmeyen, altmış fakiri doyurur. Bu (hafifletme), Allâh'a ve Resûlüne inanmanızdan dolayıdır. Bunlar Allâh'ın hükümleridir. Kâfirler için acı bir azap vardır.

Yazar:
Kuranikerim.org
Kategorisi:
Z
Gönderi tarihi: 20-11-2008
2,554 kez okundu
Block title
Block content