TİCÂRET

2/ EL-BAKARA -275- Ribâ (fâiz) yiyen kimseler, şeytân çarpan kimse nasıl kalkarsa ancak öyle kalkarlar. Bu cezâ onlara, "alışveriş de fâiz gibidir" demeleri yüzündendir. Oysa ALLÂH, alışverişi helâl, fâizi de harâm kılmıştır. Bundan böyle her kim, Rabbinden kendisine gelen bir öğüt üzerine fâizciliğe son verirse, geçmişte olanlar kendisine ve hakkındaki hüküm de ALLÂH'a kalmıştır. Her kim de yeniden fâize dönerse işte onlar cehennem ehlidirler ve orada süresiz kalacaklardır.
282- Ey îmân edenler! Belli bir vâde ile karşılıklı borç alış verişinde bulunduğunuz vakit onu yazın. Hem aranızda doğruluğuyla tanınmış yazı bilen biri yazsın. Yazı bilen biri, ALLÂH'ın, kendisine öğrettiği gibi yazmaktan kaçınmasın da yazsın. Bir de hakk kendi üzerinde olan adam söyleyip yazdırsın ve herbiri yazarken Rabbi olan ALLÂH'dan korksun da hakk'tan birşey eksiltmesin. Şâyet borçlu bir bunak veyâ küçük bir çocuk veyâ söyleyip yazdıramıyacak durumda biri ise velîsi doğrusunu söyleyip yazdırsın. Erkeklerinizden hazırda olan iki kişiyi şâhid de yapın. Şâyet iki tane erkek hazırda yoksa, o zaman doğruluğuna güvendiğiniz şâhidlerden bir erkekle iki kadın ki, birisi unutunca, öbürü hatırlatsın, şâhidler de çağırıldıklarında kaçınmasınlar; siz yazanlar da az olmuş, çok olmuş, onu vâdesine kadar yazmaktan usanmayın. Bu, ALLÂH katında adâlete daha uygun olduğu gibi; hem şâhidlik için daha sağlam, hem şüpheye düşmemeniz için daha elverişlidir. Meğer ki, aranızda hemen devredeceğiniz bir ticâret olsun, o zaman bunu yazmamanızda sizin için bir sakınca yoktur. Alım satım yaptığınız vakit de yine şâhid tutun. Ayrıca ne yazan, ne de şâhidlik eden bir zarar görmesin. Eğer onlara zarar verirseniz, o işte mutlaka size dokunacak bir günâh olur. Üstelik ALLÂH'dan korkun. ALLÂH size ayrıntılarıyla öğretiyor ve ALLÂH her şeyi bilir.
4/ EN-NİSÂ -29- Ey îmân edenler! Mallarınızı aranızda haksızlıkla yemeyin. Ancak kendi rızânızla yaptığınız ticâretle yemeniz helâldir. Birbirinizin canına kıymayın. Şüphesiz ALLÂH, size karşı çok merhametlidir.

HAKİKİ TİCÂRET

/ EL-BAKARA -16- İşte onlar o kimselerdir ki, hidâyet karşılığında dalâleti satın aldılar da, ticâretleri kâr etmedi, doğru yolu da bulamadılar.
61/ ES-SAFF -10-11- Ey îmân edenler! Sizi gâyet acı bir azâbtan kurtaracak, üstelik size çok kârlı bir ticâret sağlayacak bir iş bildireyim mi? ALLÂH'a ve elçisi inanır, ALLÂH yolunda mallarınızla ve canlarınızla mücâhede edersiniz. Eğer bilirseniz bunu yapmak sizin için çok hayırlıdır.

Yazar:
Kuranikerim.org
Kategorisi:
T
Gönderi tarihi: 20-11-2008
1,990 kez okundu
Block title
Block content