TESETTÜR

24/ EN-NÛR -31- Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini harâmdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesnâ, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini tâ yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zînetlerini, kocalarından, yâhûd babalarından, yâhûd, kocalarının babalarından yâhûd oğullarından, yâhûd üvey oğullarından, yâhûd erkek kardeşlerinden, yâhûd erkek kardeşlerinin oğullarından, yâhûd kız kardeşlerinin oğullarından, yâhûd müslüman kadınlardan, yâhûd sâhib oldukları kölelerden, yâhûd erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yâhûd da henüz kadınların mahrem yerlerine vâkıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zînetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü'minler, hep birlikte tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!
60- Artık evlenme ümîdi beslemeyen, hayızdan ve doğumdan kesilmiş yaşlı kadınların zînetlerini göstermeksizin dış elbiselerini çıkarmalarında kendileri için bir günâh yoktur. Ama yine sakınmaları onlar için daha hayırlıdır. ALLÂH hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.
33/ EL-AHZÂB -32-33- Ey Peygamber'in hanımları! Siz, kadınlardan herhangi biri gibi değilsiniz. Eğer ALLÂH'a karşı gelmekten sakınıyorsanız (erkeklerle konuşurken) sözü yumuşak bir edâ ile söylemeyin ki kalbinde hastalık (kötü niyet) olan kimse ümîde kapılmasın. Güzel (ve doğru) söz söyleyin.
Evlerinizde oturun. Önceki câhiliyye dönemi kadınlarının açılıp saçıldığı gibi siz de açılıp saçılmayın. Namazı kılın, zekâtı verin. ALLÂH'a ve Resûlüne itâat edin. Ey Peygamberin ev halkı! ALLÂH sizden ancak günâh kirini gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor.
53-Peygamberin hanımlarından bir şey istediğiniz zaman perde arkasından isteyin. Böyle davranmanız hem sizin kalpleriniz, hem de onların kalpleri için daha temizdir. ALLÂH'ın Resûlüne rahatsızlık vermeniz ve kendisinden sonra hanımlarını nikâhlamanız ebedîyyen söz konusu olamaz. Çünkü bu ALLÂH katında büyük bir günâhtır.
59- Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü'minlerin kadınlarına söyle, bedenlerini örtecek elbiselerini giysinler. Bu onların tanınıp incitilmemelerine de daha uygundur. Şüphesiz ALLÂH çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Yazar:
Kuranikerim.org
Kategorisi:
T
Gönderi tarihi: 20-11-2008
2,961 kez okundu
Block title
Block content