Kur'an, düşmanlarının tasdikiyle dahi Allah'ın kelamıdır.

"Asıl mükemmellik" o dur ki, dostlardan ziyade düşmanlar tasdik edecek. Düşman bile, onun güzelliği karşısında secde edecek.

İşte Kur'an bu yönden de emsalsizdir. Zira Kur'an'ın düşmanları dahi, Kur'an'ın ifadelerindeki güzelliğe hayran olmuşlardır.

Hatta Kureyş'in reislerinden âlim bir zat, müşrikler tarafından, Kur'an'ı dinlemek için gönderilmiş. O da gitmiş ve dinlemiş. Ve döndüğünde demiş ki: "Şu kelamın öyle bir tatlılığı var ki, insan sözüne benzemez. Ben şairleri, kâhinleri biliyorum. Bu, onların sözlerine hiç benzemez. Olsa olsa bize tâbi olanları kandırmak için buna sihir demeliyiz."

Yine bir edip,  "فَاصْدَعْ بِمَا تُؤْمَرُ " yani “Artık emrolunduğun şeyi açıkla.” (Hicr Sûresi, 15:94.) ayetini işitince secdeye kapandı. Ona soruldu: "sen Müslüman mı oldun?" O cevaben dedi ki: "Hayır, ben bu ayetin belâgatine secde ettim." 

İslam tarihini anlatan kitapların sayfaları, Kur'an'ı kabul etmediği halde onun üstünlüğünü ve mükemmelliğini inkâr edemeyen ve karşısında secdeye kapanan ediplerin şahadetleriyle doludur.

İşte, Kur'an-ı Kerimin en inatçı düşmanlarının bile ifadesine hayran olması ispat eder ki, Kur'an Allah'ın kelamıdır.

Yazar:
Kuranikerim.org
Kategorisi:
Kur'an'ın Allah Kelamı Olduğunun Bazı Delilleri
Gönderi tarihi: 05-06-2010
5,391 kez okundu
Block title
Block content