KİTAP

*Sözlükte;, yazmak, nikâh kıymak, dikmek, bağlamak ve farz kılmak, ıstılahta ise yazılmış sayfalardan oluşan eser demektir. Cem’i, kütüb. Kur’ân-ı Kerîm’de bu kelime tekil ve çoğul hâliyle 261 defa zikrolunmuştur. Kitap kelimesi Kur’ân’da umumiyetle Kur’ân anlamına gelmektedir. İslâm terminolojisinde kitap denilince de ilk akla gelen Kur’ân’dır. (Diyânet)

2/ el-Bakara -2- İşte o kitapta şüphe yoktur. O korunacaklar için hidâyetin tâ kendisidir.

50/ Kâf -4- Biz elbette yeryüzünün onlardan neyi yok ettiğini biliriz. Katımızda her şeyi kaydedip koruyan bir kitap vardır.

*KİTÂBI KUVVETLE TUTUN VE İÇİNDEKİNİ HATIRINIZDAN ÇIKARMAYIN!

7/ el-A’râf -171- Hani bir zamanlar Biz o dağı gölgelik gibi tepelerine çekmiştik de üzerlerine düşüyor zannettikleri bir sırada demiştik ki; "Size verdiğimiz kitabı kuvvetle tutun ve içindekini hatırınızdan çıkarmayın, umulur ki korunursunuz."

*KİTÂBA SARILMAK

7/ el-A’râf -170- Kitaba sarılanlara ve namazı kılmaya devam edenlere gelince, Biz o iyilerin ecrini hiçbir zaman yitirmeyiz.

*’KİTAP YÜKLÜ MERKEP’ BENZETMESİ

62/ el-Cum’a -5- Tevrât’la yükümlü tutulup da onunla amel etmeyenlerin durumu, ciltlerle kitap taşıyan eşeğin durumu gibidir. ALLÂH’ın âyetlerini inkâr eden topluluğun hâli ne kötüdür! ALLÂH, zalimler topluluğunu hidâyete erdirmez.

-Kim ki sermest-i câm-ı aşk değil

Ger Eflâtun olsa hem reddolur.

-Acaba Rabbül Âlemîn hazretleri Hazreti Kur’ân ile yükümlü olup da amel etmeyene ne der?

(Bkz: KUR'AN-I KERÎM)

Yazar:

Kategorisi:
K
Gönderi tarihi: 01-04-2011
2,270 kez okundu
Block title
Block content