Firavun’un Cesedinin Korunması

 

Firavun Hz. Musa (as) zamanında mısırda yaşamış zalim bir hükümdardır. Firavun kendini ilah olarak kabul etmekte ve Hz. Musa’nın Allah’a iman etmesi için yaptığı davetlere karşı iftira ve tehditle karşılık vermektedir. Hz Musa’nın izni ilahi ile gösterdiği mucizeler karşısında ona sihir isnadında bulunan Firavun daha sonra bu mucizeler karşısında korkmuş ve Musa aleyhisselam ile inananların Mısır’dan gitmesine izin vermiştir. Sonra Firavun bu iznine pişman olup askerleriyle Hz Musa ve yanındaki İsrailoğullarının peşine düşmüştür.

 Firavun bu kibirli ve inatçı tavrını Allah’ın azabıyla karşılaşıncaya kadar sürdürmüş ve azgın dalgaların karşısında çaresizliğini anlayınca imana yönelmiştir. Bu hadise Kur’an da şöyle geçmektedir.

“Biz, İsrailoğulları’nı denizden geçirdik; Firavun ve askerleri azgınlıkla ve düşmanlıkla peşlerine düştü. Sular onu boğacak düzeye erişince (Firavun): “İsrailoğulları’nın kendisine inandığı (İlahtan) başka İlah olmadığına inandım ve ben de müslümanlardanım” dedi. (Yunus Suresi:90)

Ancak Allah Firavun’un böyle bir anda iman etmesini kabul etmemiştir. Allah Firavun’un bu samimiyetsiz tavrını Kur’an’da şu ayetlerle bildirir;

Şimdi, öyle mi? Oysa sen önceleri isyan etmiştin ve bozgunculuk çıkaranlardandın. Bugün ise, senden sonrakilere bir ayet (tarihi bir belge, ibret) olman için seni yalnızca bedeninle kurtaracağız (herkese cesedini göstereceğiz). Gerçekten insanlardan çoğu, Bizim ayetlerimizden habersizdirler. (Yunus Suresi: 91-92)

Ayetin açık ifadesinden de anlaşılacağı gibi Allah firavunun cesedini insanlara bir ibret ve bir ayet olması için kurtaracağını haber vermiştir.

Tıpkı haber verildiği gibi sular üstüne kapanıp boğulduktan sonra, Firavun'un cesedi kıyıya vurmuş ve Mısırlılar tarafından bulunarak önceden yapılmış olan mezarına götürülmüştür.

İşte Kur'an'ın akılları hayrete düşüren bir mucizesi daha;

Ve yapılan arkeolojik çalışmalar neticesinde firavunun bozulmamış cesedi bulunmuş ve kıyamete kadar gelecek tüm insanlığa bir ibret levhası olarak Kahire'deki Mısır Müzesi'nin Kraliyet Mumyaları Odasında sergilenmektedir.

Ve bu ceset Allah'a karşı gelenlerin akıbetini insanlara ders verdiği gibi Kur’an’ın bu ayetini tasdik ederek onun Allah’ın kitabı olduğunu da doğrulamaktadır.

Bugün ise, senden sonrakilere bir ayet olman için seni yalnızca bedeninle kurtaracağız. Gerçekten insanlardan çoğu, Bizim ayetlerimizden habersizdirler. (Yunus Suresi: 91-92)

Yazar:
Sinan Yılmaz
Kategorisi:
Gelecekten Verilen Haberler
Gönderi tarihi: 27-04-2011
4,931 kez okundu
Block title
Block content