ORUÇ

2/ el-Bakara -183- Ey îmân edenler! Sizden öncekilere farz kılındığı gibi oruç tutmak size de farz kılındı. Böylece umulur ki fenâlıklardan korunursunuz.

184- Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.

185- O Ramazan ay’ı ki, insanları irşâd için, hakk ile bâtılı ayıracak olan, hidâyet rehberi ve deliller hâlinde bulunan Kur'ân onda indirildi. Onun için sizden her kim bu ay’a şâhid olursa onda oruç tutsun. Kim de hasta, yahud yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kazâ’ etsin. ALLÂH size kolaylık diler zorluk dilemez. Sayıyı tamamlamanızı, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı ALLÂH'ı tekbîr etmenizi ister. Umulur ki şükredersiniz.

187- Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helâl kılındı. Onlar, size örtüdürler, siz de onlara örtüsünüz. ALLÂH (Ramazan gecelerinde hanımlarınıza yaklaşarak) kendinize zulmetmekte olduğunuzu bildi de tevbenizi kabul edip sizi affetti. Artık eşlerinize yaklaşın ve ALLÂH’ın sizin için yazıp takdîr etmiş olduğu şeyi arayın. Şafağın aydınlığı gecenin karanlığından ayırt edilinceye (tan yeri ağarıncaya) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar orucu tam tutun. Bununla birlikte siz mescidlerde i’tikâfta iken eşlerinize yaklaşmayın. Bunlar, ALLÂH’ın koyduğu sınırlardır. Bu sınırlara yaklaşmayın. ALLÂH, kendine karşı gelmekten sakınsınlar diye, âyetlerini insanlara böylece açıklar.

33/ el-Ahzâb -35- Şüphesiz müslüman erkeklerle müslüman kadınlar, mü’min erkeklerle mü’min kadınlar, itaatkar erkeklerle itaatkar kadınlar, doğru erkeklerle doğru kadınlar, sabreden erkeklerle sabreden kadınlar, ALLÂH’a derinden saygı duyan erkekler, ALLÂH’a derinden saygı duyan kadınlar, sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkeklerle oruç tutan kadınlar, nâmuslarını koruyan erkeklerle nâmuslarını koruyan kadınlar, ALLÂH’ı çokça zikreden erkeklerle çokça zikreden kadınlar var ya, işte onlar için ALLÂH bağışlanma ve büyük bir mükâfat hazırlamıştır.

(Bkz: RAMAZAN)

Yazar:
Kuranikerim.org
Kategorisi:
O - Ö
Gönderi tarihi: 19-11-2008
4,213 kez okundu
Block title
Block content