ÖLÜM GERÇEĞİ

3/ ÂL-İ İMRÂN -185- Her canlı ölümü tadacaktır. Kıyâmet günü ecirleriniz size eksiksiz olarak verilecektir. Kim cehennemden uzaklaştırılıp cennete konursa o, gerçekten kurtuluşa ermiştir. Dünyâ hayâtı, aldatıcı zevkten başka birşey değildir.

4/ EN-NİSÂ -78- Her nerede olursanız olun ölüm size yetişir, son derece sağlam kaleler içinde de bulunsanız yine kurtulamazsınız. Onlara bir iyilik erişirse "Bu, ALLÂH'dandır" derler, bir kötülüğe uğrarlarsa, "Bu, senin yüzündendir." derler. Ey Muhammed! De ki: "Hepsi ALLÂH'dandır." Bu topluma ne oluyor ki, hiç söz anlamaya yanaşmıyorlar?

21/ EL-ENBİYÂ -34- Ey Muhammed! Senden önce de hiçbir insanı ölümsüz kılmadık, sen ölürsün de onlar Bâkı kalır mı? Senin ölmenle rahata kavuşacaklarını mı sanıyorlar?

35- Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihân olarak kötülük ve iyilikle deneyeceğiz. Hepiniz de sonunda Bize döndürüleceksiniz.

23/ EL-MÜ'MİNÛN -15- Sonra siz bunun ardından, muhakkak ki öleceksiniz.

29/ EL-ANKEBÛT -57- Her can ölümü tadacaktır. Sonunda Bize döndürüleceksiniz.

33/ EL-AHZÂB -16- De ki: "Eğer ölümden veyâ öldürülmekten kaçıyorsanız, kaçmak size aslâ fayda vermez. Vereceğini var saydığınız takdirde de ancak pek az faydalandırılırsınız."

39/ EZ-ZÜMER -30- Sen elbette öleceksin, onlar da elbette öleceklerdir.

Aceb n'ola benim hâlim, kabre vardığım gece

İyi olmazsa amelim, kabre vardığım gece.

                                                                                       Yûnus Emre-kuddisesirruh-

Yazar:
Kuranikerim.org
Kategorisi:
O - Ö
Gönderi tarihi: 19-11-2008
2,834 kez okundu
Block title
Block content