Hazreti YAHYÂ -aleyhisselâm-

Hazreti YAHYÂ -aleyhisselâm-

*Yahyâ -aleyhisselâm-, Zekeriyyâ -aleyhisselâm-‘ın oğludur. Otuz yaşında şehid edildi. (Ö.N.Bilmen)

3/ Âl-i İmrân -38- Orada Zekeriyyâ Rabbine duâ’ etti: “Rabbim! Bana katından temiz bir nesil bahşet. Şüphesiz Sen duâyı hakkıyla işitensin” dedi.

6/ el-En’âm -85- Zekeriyyâ’yı, Yahyâ’yı, Îsâ’yı, İlyâs’ı doğru yola erdirmiştik. Bunların hepsi sâlih kimselerden idi.

19/ Meryem -7- (ALLÂH şöyle dedi:) “Ey Zekeriyyâ! Haberin olsun ki Biz sana Yahyâ adlı bir oğul müjdeliyoruz. Daha önce onun adını kimseye vermedik.”

12-13-14- (Yahyâ dünyaya gelip büyüyünce onu Peygamber yaptık ve kendisine) “Ey Yahyâ kitaba sımsıkı sarıl” dedik. Biz ona daha çocuk iken hikmet ve katımızdan kalb yumuşaklığı ve rûh temizliği vermiştik. O, ALLÂH’dan sakınan, anne babasına iyi davranan bir kimse idi. İsyancı bir zorba değildi.

15- Doğduğu gün, öleceği gün ve diriltileceği gün ona selâm olsun!

21/ el-Enbiyâ -89- Zekeriyyâ’yı da hatırla. Hani o, Rabbine, “Rabbim! Beni tek başıma bırakma. Sen vârislerin en hayırlısısın” diye duâ’ etmişti.

90- Biz de onun duâsını kabul ettik ve kendisine Yahyâ’yı bağışladık. Eşini de kendisi için, (doğurmaya) elverişli kıldık. Onlar gerçekten hayır işlerinde yarışırlar, (rahmetimizi) umarak ve (azabımızdan) korkarak bize duâ’ ederlerdi. Onlar bize derin saygı duyan kimselerdi.

Yazar:
Kuranikerim.org
Kategorisi:
Y
Gönderi tarihi: 20-11-2008
1,995 kez okundu
Block title
Block content