Hazreti ELYESA'-aleyhisselâm-

6/ EL-EN'ÂM -86- İsmâîl, Elyesa', Yûnus ve Lût'u da (hidâyete erdirdik). Hepsini âlemlere üstün kıldık.

38/ SÂD -48- İsmâîl'i, Elyasa'yı, Zü'l-Kifl'i de an. Hepsi de en hayırlı kimselerdendir.

İlyas Aleyhisselâm, Bâlebek kralı tarafından arattırıldığı sıralarda, bir gece, İs­railoğullarından çok yaşlı bir kadının evine sığınmış, saklanmıştı. Kadının, Elyesa' adındaki oğlu, çok hasta idi. İlyas Aleyhisselâm'ın duasıyla iyileşince, Elyesa' İlyas Aleyhisselâm'a iman ve onun peygamberliğini tasdik etti ve artık, yanından hiç ayrılmadı.

İlyas Aleyhisselâm nereye giderse, Elyesa'a Aleyhisselâm da oraya giderdi. İlyas Aleyhisselâm, yaşlanmış ve yaşı da bir hayli ilerlemişti. Elyesa' Aleyhisselâm ise, yetişmiş bir gençti.

İlyas Aleyhisselâm, Bâlebek kralından kurtulmak için Kasiyon dağında gizlen­diği zaman, Elyesa' Aleyhisselâm da kendisininin yanında bulunuyordu. İsrailoğullarının arasından ayrılıp giderken de, onu, yerine bırakmıştı.

Yüce Allah, İlyas Aleyhisselâm'dan sonra, Elyesa' Aleyhisselâm'ı İsrailoğul­larına peygamber olarak gönderdi. (6) İlyas Aleyhisselâm gibi, onu da, vahy ile te'yid eyledi. İsrailoğulları, Elyesa' Aleyhisselâm'a iman ettiler, saygı gösterdiler. Emir ve re'yine göre hareket ettiler.

Elyesa' Aleyhisselâm; ömrünün sonuna kadar, İsrailoğullarının arasında kalıp  İlyas Aleyhisselâm'ın yoluna ve şeriatına sarılarak onları, Allah'a davete de­vam etti.

(Bkz: http://www.sorularlaislamiyet.com/article/14409/hz-elyesa-as-hakkinda-bilgi-verir-misiniz.html)

Yazar:
Kuranikerim.org
Kategorisi:
E
Gönderi tarihi: 18-11-2008
2,865 kez okundu
Block title
Block content