ELDEN ÇIKANA TASALANMAMAK

ELDEN ÇIKANA TASALANMAMAK

3/ Âl-i İmrân -153- O vakit siz savaş meydanından hızla uzaklaşıyor, dönüp hiç kimseye bakmıyordunuz. Peygamber ise peşinizden sizi çağırıp duruyordu. Bunun üzerine ALLÂH, keder üzerine keder vererek sizi cezalandırdı. ALLÂH’ın sizi affetmesi, gerek elinizden gidene, gerek başınıza gelen felâkete esef etmemeniz içindir. ALLÂH bütün yaptıklarınızdan haberdardır.

57/ el-Hadîd -22- (Üzülmenize veya sevinmenize sebep olacak şekilde) gerek ülkenizde, gerek kendi nefislerinizde, size ulaşan hiçbir şey yoktur ki Bizim onu yaratmamızdan önce bir kitapta yazılı olmasın. Bu, ALLÂH’a göre elbette pek kolaydır.

23- Bu da, elinizden çıkan şeylerden dolayı gam yememeniz, ALLÂH’ın size nasîb ettiği nimetlerle de şımarmamanız içindir. ALLÂH övünüp duran, kibirli, kendini beğenmiş kimseleri sevmez.

24- Böyleleri hayır işlerinde hem kendileri cimri davranır, hem de başkalarına cimriliği öğütlerler. Ama bunlar bilsinler ki kim malını ALLÂH yolunda harcamaktan yüz çevirirse ALLÂH Ganî’dir, Hamîd’dir (hiçbir şeye ihtiyacı olmayan müstağnîdir, her türlü hamd ve övgüye layıktır).

Yazar:
Kuranikerim.org
Kategorisi:
E
Gönderi tarihi: 18-11-2008
2,130 kez okundu
Block title
Block content